Türkiye'nin Seçim Sitesi Seçim Anketi Genel Seçim Sonuçları Milletvekili Adayları Partiler Belediye Başkan Adayları Yerel Seçim Sonuçları Seçim Haberleri Belediye Başkanları Seçim Sonuçları

   
  Yerel Secim.com
 

Türkiye'nin Seçim Portalı

 Facebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş
   Genel Seçim Yerel Seçim Referandum C.Başkanlığı Partiler Ana Sayfa
Geri İleri Yenile Ana Sayfa Favori listeme ekle Sayfayı Yazdır E-mail
Genel Seçim Sonuçları 2011 genel seçim sonuçları il seçim sonuçları seçim anketi
  Gösterge  
 
   Genel Seçim Sonuçları 
   Yerel Seçim Sonuçları 
   Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 
   Referandum Seçimleri 
   Senato Seçim Sonuçları 
   Milletvekili Dağılımı 

  Politik Mevzuat  
 
   Siyasi Partiler Kanunu 
   Belediyeler Kanunu 
   Büyükşehir BLD. Kanunu 
   Mahalli İdareler Kanunu 
   Seçmen Kütükleri Kanunu 
   Seçim Yasakları 
   Seçim Sistemleri 
   Seçim Maliyeti 
   Milletvekili Seçim Kanunu 
   Kimler Milletvekili Seçilemez? 
   Seçim Takvimi 

  İL Seçim Sonuçları 

  Adaylara Altın Öğütler 
 
   Kampanya Nasıl Yürütülür?
   Kampanyanın İşlevleri
   Kampanyanın Planlanması
   Kampanyanın Finansmanı
   Seçmen Tercihi
   Kampanyanın Hazırlanması
   Kullanılacak Materyaller
   Kampanyanın Püf Noktası
   Seçim Savaşına Hazır Olun
   Yapılacak Çalışmalar

  Siyasi Efsaneler 
 
   Başbuğ Türkeş
   Erbakan Hoca
   Karaoğlan Ecevit
   Çoban Sülü

  Kılavuz 
   Seçim Tarihi (1877-1946)
   Geçmişten Günümüze Partiler
   Oy Verme İşlemi  İletişim

webofisi.com
internet reklam tanıtım hizmetleri

Dereboyu cad. Dereboyu 2 sok.
Zagra İş Merkezi No:14 Kat: 2
Maslak / İstanbul

0 552 820 3434

 


 

Seçim Kampanyası Nasıl Yürütülür?

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez dinamiklerinden biri demokrasidir ve demokrasinin yaşatılmasında en büyük rolü de siyasi partiler oynamaktadır. Siyasi partiler, halkı yönetmeye ve onların sorunlarını çözmeye talip olan yapılanmalardır. Türk siyasi tarihine baktığımızda bu amaçla kurulmuş ancak varlığını sürdürememiş yüzlerce siyasi parti görürüz. Türkiye adeta siyasi partiler mezarlığına dönüşmüş durumdadır. Peki buna sebep nedir? Çünkü, siyasi partiler ya halktan kopuk bir politika izlemiş ya da onların istek ve beklentilerine yeterince cevap veremeyerek tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolmaya mahkum olmuşlardır.

Partilerin kıyasıya bir rekabet içinde olduğu iktidar yarışında halkın güvenini kazanıp, ipi ilk göğüsleyen olmanın yolu, etkili bir seçim kampanyasından geçer. Seçim kampanyalarında üç husus büyük önem taşır; Strateji, taktik, operasyon. Bu noktaların titizlikle ve en ince ayrıntısına kadar ele alındığı; günümüzün gelişen teknolojisi, kitle iletişim araç ve teknikleriyle desteklendiği bir seçim kampanyası beraberinde halkın ilgi ve desteğini, bunun neticesinde de seçim başarısını getirecektir.

   SEÇİM KAMPANYASININ İŞLEVLERİ
Kampanyalar yalnızca seçmen tercihlerini değiştirmez ya da tutumları pekiştirmez. Aynı zamanda seçmenleri oy vermeye ve kampanyaya yardımcı olmaya da güdüler. Kampanyalar görüşlerin tartışılmasını, aralarındaki farklılığın seçmenlerce ayırt edilmesini sağlar. Kampanyalar aynı zamanda, adayları tanıtarak onları kabul görür hale getirir. Bu nedenle siyasal kampanyalar adayların kamuoyu oluşturmasında birinci derecede etkilidir. Siyasal kampanyalar sayesinde adaylar halk tarafından fark edilip tanınır ve adayların halkın gündeminde kalmasını sağlar.


Son zamanlarda siyasi partilerin, ideolojik konumları ve buna bağlı olarak sundukları vaatler arasında farklılaşmalar azalmaktadır. Bunun sonucunda da adayların kişisel özellikleri ve niteliklerini ifade eden “lider imajı” ön plana çıkmaktadır. Yani yerel seçimlerde adayların kişisel özellikleri partililik özelliklerine göre daha ağır basar. Adayların kampanya çalışmaları uzun bir süre aldığı ve uzmanlık gerektirdiği için adayın profesyonellerle birlikte kampanyasını oluşturmasını gerektirmektedir. Reklamcılık, strateji geliştirme, kamuoyu araştırmalarının yapılması, hep uzmanlık gerektiren hizmetlerdir. Aday seçim kampanyasında reklam ajansıyla ya da kampanyanın tüm aşamalarını bilen siyasi iletişim danışmanıyla hareket edebilir.

Bu yöntem, adayın kampanya bütçesine, ekibine ve bölgenin özelliklerine göre değişebilir. Aday, kampanyasını sadece danışman aracılığıyla ya da ajansla yürütme yolunu seçebilir. Ancak son zamanlardaki gelişmeler artık adayların kampanyalarını bir bütün olarak düşünerek uzmanlardan gerekli yardımları alması gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Kampanyalarda amaç seçmenlerin ikna edilmesi sürecini yönetmek, yönlendirmektir. Yani adayın kampanyası seçmenlere en iyi şekilde ulaşmasını ve seçmenin fikirlerini, düşüncelerini kendi lehine çevirebilmelidir.

Bu nedenle kampanya boyunca çok sayıda seçmene ulaşmak, kampanyanın ve dolayısıyla adayın başarısını doğrudan etkiler. Daha çok seçmene ulaşmak için kitle iletişim araçlarından gerektiği gibi yararlanılmalıdır. Aday, kampanyasında, parti örgütünü, bölge milletvekillerini, gönüllü seçmenleri ve yanındaki ekibini en iyi şekilde koordine edebilmeli, bu kesimler arasında iletişimi artırarak onları başarıya güdülemelidir. Yani aday öncelikle seçimleri başaracağına kendi parti örgütünü, milletvekillerini, gönüllü seçmenlerini ve en önemlisi ekibini ikna etmesi gerekiyor. Tabi tüm bunları yapması için adayın başaracağına önce kendisi inanmalıdır. Bunu söyleme gereği duymuyoruz. Çünkü hiçbir aday seçimlerde başarısız olmak istemez, kendine güveni tamdır. Ancak bunu yapabilmenin yollarını seçim sürecini etkileyecek tüm faktörleri göz önüne alarak tüm kararlılıkla en üst seviyede tamamlaması gerekmektedir.

Siyasal seçim kampanyalarında, işletmelerin başvurdukları pazarlama yöntem ve tekniklerinden de yararlanılabilir. Artık artık adaylar, masa başında seçmenlerin beklentilerini tahmin ederek seçim stratejilerini belirleme tutumunu bırakmaktadırlar. Çünkü seçmenlerin beklentilerini, düşüncelerini öğrenmek için onların gerçek fikirlerini bilmek gerekiyor. Bu da kamuoyu araştırmaları yapmak suretiyle en doğuru, en yalın ve en kesin şekilde yapılabilir.

Katkılarından Dolayı Teşekkürler Hacı Ünalyerelsecimler, Genel Seçim, seçim anketleri seçim anketi 2011 Genel Seçim Anketleri, yerel seçim anketi seçimler, yerel seçim anket 2009 yerel seçim sonuçları, seçim 2011 genel seçimleri, seçim anket, yerel secimler, yerel secim istanbul seçim anketi, yerelseçim, istanbul seçim anketleri, seçim sonuçları son seçim anketleri Milletvekili Seçimleri, belediye seçimleri yerel seçim sonuçları, belediye seçim anketleri, seçim kanunu, yerel seçim kanunu yerel seçim adayları secim anketi, seçim haberleri yerel seçim anket sonuçları, yerel secim anketleri 2004 yerel seçimler 2004 seçim sonuçları, belediye secim anketleri seçim anket sonuçları, yerelsecim, anket seçim, secim anket, secim anketleri, secimler, yerel seçimler anket, belediye seçim anketi, 12 Haziran seçim anketleri , 12 Haziran Seçimleri, 12 Haziran Seçim Sonuçları, 12 Haziran genel seçimleri, Seçimler, Ak Parti Milletvekili Adayları, CHP BMilletvekili Adayları, MHP Milletvekili Adayları DSP Milletvekili Adayları, DP Milletvekili Adayları, Has Parti Milletvekili Adayları, SP Belediye Başkan Adayları

 power by webofisi.com

 
Ana Sayfa        İletişim      Hakkımızda       Bu Sayfayı Yazdır      Sık Kullanılanlara Ekle      Site Haritası
Powered By Webofisi.com